Vecuma noteikta mākulas deģenerācija
Šis ir galvenais akluma iemesls cilvēkiem pēc 65 gadu vecuma industrializētajās valstis.
Tīklene ir acs ābola iekšējais apvalks, tas ir perifērais posms, kas savieno aci ar smadzenēm. Tīklenē ir neliels padziļinājums – mākula, kas atšķiras no parējās tīklenes.
Tā ir plāna un to veido tikai foto receptori – vālītes un to kodoli. Foto receptori, saņemot gaismas kairinājumu, var mainīt savu struktūru, kairinājuma radītais impulss raida signālus uz smadzenēm, redzes centriem un mums rodas iespēja izšķirt redzamo priekšmetu sīkās detaļas, tātad mākula nodrošina t.s. redzes asumu. Normālu foto receptoru darbību nodrošina barotāj šūnas, kurām nepieciešams daudz enerģijas un skābekļa. Ja mākulas aizsardzības sistēma nespēj saglabāt līdzsvaru, toksiskie vielmaiņas gala produkti uzkrājas barojošajās šūnās, traucē fotoreceptoru un barojošo audu funkciju, un ar laiku šīs struktūras iet boja.
Slimības attīstībā būtiska nozīme ir ģenētiskiem, diētas un apkārtējas vides faktoriem. Galvenā nozīme ir pacienta vecumam, par nozīmīgu riska faktoru uzskata arī smēķēšanu.
Parasti slimība skar abas acis, bet dažādās pakāpēs. Simptomi ir sekojoši – pasliktinās centrālā redze; lasot, izkropļojas vai pazūd atsevišķi burti un/vai līnijas; redzes lauka centrā parādās tumšs, pelēcīgs vai dūmakains plankums; izmainās vai kļūst bālākas krāsas.
Slimības sausā forma ir samērā labvēlīga, attīstās lēni un progress spontāni var apstaties uz vairākiem gadiem.
10% gadījumu slimība noris mitra forma, kas rada ievērojamu redzes pasliktināšanos un „aklu plankumu” paradīšanos pašā redzes lauka centrā.
Vecuma mākulas deģenerācijas diagnostikai pēdējos gados izmanto okulokoherento tīklenes tomogrāfiju (OCT), kas ir neinvazīva un informatīva izmeklēšanas metode.
Terapijas iespējas ir ierobežotas. Sausas formas gadījumos svarīga loma ir antioksidantu un vitamīnu terapijai, kā arī veselīga dzīves veida ievērošanai t.i. – atmest smēķēšanu, lietot saules brilles, lai izvairītos no ultravioleta starojuma u.c. Liela nozīme ir uzturam. Pārtikā būtu jālieto zivis, zaļie augi, saknes, spēcīgs antioksidants ir mellenes. Mitrās formas ārstēšanai tiek veiktas injekcijas acī, izmantojot speciālus medikamentus, kas bloķē asins vadu augšanas faktoru.